
Anglicko v polovici 19. storočia vystupolvalo ako prvoradá svetová mocnosť,
pretože bolo najvyvinutejšou priemyselnou krajinou a najväčšou koloniálnou
mocnosťou. V parlamente sa však odohrával neustály boj medzi konzervatívnou stranou
a liberálmi, čiže rozvijajúcou sa boržoáziou.Politické boje, spoločenské a hospodarské
pomery našli odraz aj v literatúre.
Prechod od romantizmu k realizmu predstavuje tvorba sestier Brontëových.
Charlotte Brontëová
Charlotte Brontëovása stala známou románom Jana Eyrová . Je to romanticko-realistický príbeh siroty, jej lásky i prekážok, s ktorými sa musela boriť.
Emily Brontëová
Emily Brontëová sa preslávila románom Burlivé výšiny, v ktorom na pozadí romantickej scenérie realisticky zobrazuje vzťahy medzi ľuďmi na anglickom vidieku.
Hlavní hrdinovia (Heatcliff, Cathrin) vyrastajú spolu uprostred búrlivej prírody. Kvôli nespútanej povahe sú v stalom konflikte s okolím. Heatcliff nedokáže prijať skutočnosť, že kvôli pôvodu si nemôže zobrať za ženu Cathrin.Čoskoro bohatne a vracia sa na Burlivé výšiny. Obnoví sa stará láska, no kvôli nepriaznivému rodinnému prostrediu sa príbeh končí tragicky-smrťou Cathrin. Napriek romantickému charakteru hrdinou, autorka zobrazila ich svet realisticky. Podarilo sa jej preniknúť do psychiky postáv svojích hrdinov a vyjadriť protest proti potláčaniu citov, útlaku a pokrytectva.
Charles Dickens
K najvýznamnejším realistickým spisovateľom patrí Charles Dickens . Pochádzal z chudobnej mnohodetnej rodiny úradníka.
V prvom románe Pamäti Klubu Pickwickovcov zobrazil Anglicko v 19. storočí. Zobrazuje putovanie pána Pickwicka a jeho troch priateľov po anglickom vidieku so zámerom lešie poznať život.
pán Pickwick je typ dobráka, čudáka, ktorý chce naprávať krivdy, ale vo svojom snažení mnohokrát vychádza na posmech. Pod vplyvom sedliackého rozumu sluhu,Sama Wellera, sa komická figúrka pána
Pickwicka mení na charakterovú postavu. Pána Pickwicka vydiera advokátska firma. Radšej sa nechá zatvoriť do väzenia pre dlžníkov, než by mal platiť vydieračom.
Pokrytectvo spoločnosti odhaľuje v románe Oliver Twist, ktorý je obžalobou anglickej zaostalosti v sociálnych otázkach. Oliver je bitý, prenasledovaný a nešťastný, tak na ulici, ako aj
v sirotinci.
Román David Copperfield má autobiografické črty.
Popularitu medzi čitateľmi získal Vianočnými knihami, rozprávkami, ktoré verejne prednášal. Vyžarovala z nich láska k blížnym.
Popri ostrej kritike je Charles Dickens aj humoristickým spisovateľom. Za Dickensovým humorom sa však skrýva ostrá kritika prechadzajúca až do karikatúry.
Naspäť I
hore I
Francúzska Literatúra